Do My Essay!

Don't waste time. Get a complete paper today.

Our leading custom writing service provides custom written papers in 80+ disciplines. Order essays, research papers, term papers, book reviews, assignments, dissertation, thesis or extensive dissertations & our expert ENL writers will easily prepare a paper according to your requirements.

You’ll get your high quality plagiarism-free paper according to your deadline! No Bullshit!!

Question
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:

Direct material: 5.00 pounds $ 8.00 per pound $ 40.00
Direct labor: 2.00 hours $ 14.00 per hour $ 28.00
Variable overhead: 2.00 hours $ 5.00 per hour $ 10.00
Total standard cost per unit $ 78.00
The company also established the following cost formulas for its selling expenses:

Fixed cost per month Variable cost per unit sold
Advertising $ 200,000
Sales salaries and commissions $ 100,000 $ 12.00
Shipping expenses $ 3.00
March
Budgeted Units 25,000 March
Actual Units 30,000 Advertising $210,000
Sales salaries and commissions $455,000
Purchased Materials 160,000 Shipping expenses $115,000
Cost Materials per pound $ 7.50
Direct labor-hours worked 55,000
Cost per hour $ 15.00
Total Variable manufacturing $ 280,500
overhead
The planning budget for March was based on producing and selling 25,000 units. However, during March the company actually produced and sold 30,000 units and incurred the following costs:

A. Purchased 160,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.

B. Direct-laborers worked 55,000 hours at a rate of $15.00 per hour.

C. Total variable manufacturing overhead for the month was $280,500.

D. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $210,000, $455,000, and $115,000 respectively.

REQUIRED:

  1. What raw materials cost would be included in the company’s flexible budget for March?
  2. What is the materials quantity variance for March?
  3. What is the materials price variance for March?
  4. If Preble had purchased 170,000 pounds of materials at $7.50 per pound and used 160,000 pounds in production, what would be the materials quantity variance for March?
  5. If Preble had purchased 170,000 pounds of materials at $7.50 per pound and used 160,000 pounds in production, what would be the materials price variance for March?
  6. What direct labor cost would be included in the company’s flexible budget for March?
  7. What is the direct labor efficiency variance for March?
  8. What is the direct labor rate variance for March?
  9. What variable manufacturing overhead cost would be included in the company’s flexible budget for March?
  10. What is the variable overhead efficiency variance for March?
  11. What is the variable overhead rate variance for March?
  12. What amounts of advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses would be included in the company’s flexible budget for March?
  13. What is the spending variance related to advertising?
  14. What is the spending variance related to sales salaries and commissions?
  15. What is the spending variance related to shipping expenses?

"PLACE THIS ORDER OR A SIMILAR ORDER WITH GUDWRITER AND GET AN AMAZING DISCOUNT"

Gudwriter Essay Writing

Special offer! Get 20% discount on your first order. Promo code: SAVE20

Categories: Q&A

gudwriter

Gudwriter.com is a leading academic writing service that is dedicated to providing extra support and help to students all over the world. Through our website, students can request for help in a diverse range of subjects and disciplines. We understand that studies are the foundation of success; yet they can be quite a challenge without extra help. Ours, therefore, is to pick up where your lecturers stop by providing you with a reliable process for meeting your academic needs