Do My Essay!

Do not waste time. Get a complete paper today.

Our leading custom writing service provides custom written papers in 80+ disciplines. Order essays, research papers, term papers, book reviews, assignments, dissertation, thesis or extensive dissertations & our expert ENL writers will easily prepare a paper according to your requirements.

You’ll get your high quality plagiarism-free paper according to your deadline! No Bullshit!!

Special offer! Get 20% discount on your first order. Promo code: SAVE20

Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set:

During March, the company purchased direct materials at a cost of $55,650, all of which were used in the production of 3,200 units of product In addition, 4,900 hours of direct labor time were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $36,750. The following variances have been computed for the month:

Required:
1. For direct materials:
(a) Compute the actual cost per foot for materials for March.
(b) Compute the materials price variance and a total variance for materials.
2. For direct labor:
(a) Compute the standard direct labor rate per hour.
(b) Compute the standard hours allowed for the month’s production.
(c) Compute the standard hours allowed per unit ofproduct.

Gudwriter Essay Writing Gudwriter Essay Writing


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder